Subiektywne porady od Willi TATIANA na spędzenie wolnego czasu w Zakopanem ;-)

 

Co w okolicy warto zobaczyć?

Przyroda – Wille Tatiana mają świetną lokalizację nie tylko w stosunku do słynnych Krupówek gdzie w sezonie wysokim jest dość tłoczno, ale również do bliskich szlaków np. Dolina Białego, Dolina Strążyska, Droga pod Reglami i wiele innych – nie można się zgubić bo trasy są świetnie oznaczone, więc bez obaw i w drogę! Z tych miejsc dojdziecie np. na Sarnią Skałę, skąd macie według nas najpiękniejszy widok na Giewont…
Słynny Giewont – śpiący rycerz to całodniowe wyzwanie, ale jakże piękna jest panorama Zakopanego z tej perspektywy…
Trasy są proste, łatwe i spokojne – w sam raz na rodzinną wędrówkę (uwaga: wyjątek stanowi trasa na Giewont, tu trzeba się poważnie przygotować). Tylko nie zapominajcie o odpowiednim obuwiu i prowiancie!
Życzymy udanych wypraw!

Ponadto obowiązkowo należy odwiedzić Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską, która najpiękniejsza jest wiosną, usłana dywanem krokusów…
Polecamy również pełen wrażeń spływ Dunajcem w wersji tradycyjnej lub raftingowej – jest to wersja dla spragnionych wrażeń (są limity wieku dla dzieci) – oraz niezapomniany wjazd kolejką na Kasprowy Wierch czy Butorowy Wierch. Warto skorzystać z biletomatów (gdzie zakupicie bilety na kolejki linowe), które są rozlokowane w mieście i w prosty sposób zaplanować wyprawy. Bilety można zakupić też przez internet.
Warto również spróbować zdobyć szczyt Gubałówki (lub po prostu wjechać kolejką) i następnie pospacerować w stronę polany Szymoszkowej, po drodze ciesząc oczy panoramą Tatr.
Spektakularne Morskie Oko to również obowiązkowy punkt pobytu w Tatrach. Trzeba się przygotować na kilkugodzinną wyprawę, ale obraz Morskiego Oka na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Stare Zakopane – Zakopane to nie tylko zatłoczone i komercyjne Krupówki. To także piękne budynki będące przykładem typowej dla tego regionu architektury drewnianej… Willa Atma, Willa Koliba to tylko te najbardziej znane, a wystarczy przejść na ulicę Kościeliską, aby odbyć podróż w czasie i zobaczyć, jak wyglądało Zakopane kiedyś.

 

Willa Koliba
Willa Koliba

Co warto robić/jak spędzać czas?

Należy oczywiście odpoczywać :-)
W Zakopanem wszystko dzieje się na wolniejszych obrotach, należy zatem wrzucić na luz i poddać się temu. Mimo iż pogoda czasami bywa kapryśna, to góry są piękne o każdej porze roku. Według nas najpiękniejsze są jesienią kiedy przybierają kolor dojrzewających liści drzew…
W Zakopanem i okolicach powstają kolejne termy. Najbliższe to aquapark Zakopane czy Termy w Chochołowie (wskazówka: przy okazji pobytu w Chochołowie można podziwiać piękne stare góralskie chaty, które prezentują się fantastycznie). Można tam zażywać ciepłych kąpieli na świeżym powietrzu i to przez cały rok. Ponadto jest tam moc atrakcji dla dzieci.
Parki linowe specjalne przygotowane dla maluchów, aby mogły ćwiczyć wspinaczkę, a w okresie zimowym funkcjonują liczne szkółki nauki jazdy dla małych i dużych narciarzy. Kilka sezonowych lodowisk w centrum miasta zawsze przyciąga tłumy łyżwiarzy.
Ponadto przez cały rok odbywają się plenerowe imprezy cykliczne, zarówno latem jak i w okresie zimowym. Zawsze nowości i aktualizacje o wydarzeniach znajdziecie na stronie: www.zakopane.pl
W Zakopanem nie sposób się nudzić…

 

Kogo warto poznać? Może są w okolicy jacyś ciekawi ludzie, robiący coś wartego zobaczenia, oferujących coś ciekawego rodzinom, lokalni artyści, przewodnicy itd.?

Bacówka na Kościelisku, przewodnicy:
– W Zakopanem można spotkać lokalnych rzemieślników, którzy kontynuują tradycyjne zdobnictwo typowe dla Podhala nawet w przedmiotach codziennego użytku; meble, lampy, tkaniny wyróżniają się niezwykłym charakterem.
Warto zajrzeć również do bliskiej Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie należy odwiedzić warsztato-restaurację o wdzięcznej nazwie Bury Miś. Na własne oczy można tam zobaczyć dzieła Bartka Kolbusza… wrażenia niezapomniane, ponadto zawsze jest szansa, aby przyjrzeć się jak tworzy swe prace…
Niezapomnianym przeżyciem jest wyprawa w góry z przewodnikiem wysokogórskim, który również w trakcie wędrówki podzieli się wiedzą i doświadczeniem, ale także będziecie mieli szansę poznać kilka ciekawych opowieści…
Natomiast Kościelisko usłane jest bacówkami gdzie nie tylko można zakupić oscypki, ale również zobaczyć jak są przygotowywane… do tego niezapomniany widok na góry!

 

Widok na Zakopane z Gubałówki
Widok na Zakopane z Gubałówki

Gdzie warto jeść?

– Mała Szwajcaria – świetna kuchnia i fantastyczna obsługa oraz ciekawa aranżacja wnętrz – trochę Szwajcarii w Tatrach.

– Elegancja po góralsku na najwyższym poziomie to Góralska Tradycja – kawiarnia na parterze i restauracja na piętrze z widokiem na Giewont – po prostu nasz klimat.

– Najlepsze pierogi i nie tylko – na Podhalu to Krupowa Izba na samych Krupówkach – i zawsze góralska muzyka na żywo.

– Villa Toscana na Równi Krupowej oraz Restauracja Cristina na ulicy Grunwaldzkiej przy Placu Niepodległości – to trochę włoskich smaków na Podhalu – naprawdę warto spróbować.

– Ponadto świetne są nowo otwarte bary mleczne w podhalańskim wydaniu wyglądające, jak tradycyjne drewniane chałupy, gdzie można zjeść pyszny domowy obiad (w sezonie letnim dla nas obowiązkowo pierogi z jagodami).

– A na słodko to słynna w Zakopanem Kawiarnia i Cukiernia Samantha, gdzie warto spróbować ciasta o wdzięcznej nazwie ,,babka jogurtowa” – pycha!

– Nasza ulubiona Kawiarnia Europejska – wspaniałe desery, niesamowity klimat i elegancja – coś pięknego warto tam zajrzeć i rozkoszować się chwilą :-)

– Natomiast jeżeli chcecie zobaczyć najpiękniejszy widok w Zakopanem czyli zapierająca dech w piersiach panoramę Tatr…, to koniecznie wybierzcie się do Kawiarni Tygodnik Podhalański w Granicie, pyszna zimowa herbatka, smaczne desery i ten widok…

 

UDANEGO WYPOCZYNKU :-)

www.willatatiana.pl